Pantomogram


Pantomogram, (zdjęcie pantomograficzne) - jest to zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów, zawiązków zębów oraz struktur je otaczających takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe, częściowo zatoki szczękowe. Zdjęcie takie jest również pomocne w ocenie wad rozwojowych, urazach i nowotworach.

Analizując pantomogram można wykryć wiele nieprawidłowości, jak np. próchnica, zmiany około-wierzchołkowe, zęby zatrzymane, dodatkowe i nadliczbowe, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo.

Wykonanie pantomogramu jest bezbolesne i trwa około dwudziestu sekund. Dawka emitowana podczas badania jest w przybliżeniu równa 3–5 typowym  zdjęciom ,przy czym przedstawia 3-krotnie większy obszar niż 14 standardowych zdjęć.
Pantomogram powinien być wykonywany okresowo, na zlecenie lekarza stomatologa,w celu kontroli ogólnego stanu jamy ustnej, szczególnie w profilaktyce próchnicy oraz nowotworów.

 

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.