Rak płuc


Rak płuc rozwija się bardzo powoli nie dając zwykle żadnych objawów. Potem działa błyskawicznie i dziesiątkuje na pozór zdrowe osoby po czterdziestce. Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest palenie papierosów. Należy pamiętać, że kobieta, która pali tyle samo papierosów co mężczyzna, jest bardziej zagrożona nowotworem niż mężczyzna.

Rak płuca to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, zapadają na niego niemal w 90 proc. przypadków nałogowi palacze tytoniu.

Oczywiście, dym tytoniowy nie jest jedyną przyczyną powstania raka płuca. Te inne - np. zanieczyszczenie środowiska, praca przy wydobyciu rud metali radioaktywnych, przy azbeście, produkcji ropy naftowej i jej pochodnych - są jednak znacznie mniej istotne. U mężczyzn pewne znaczenie mają też hormony płciowe (androgeny).

Niestety, prognozy onkologów są alarmujące - jeżeli nie odłożymy papierosów do lamusa, w ciągu  10 lat liczba zachorowań wzrośnie o 40 procent. W grupie tej będą też tzw. bierni palacze, czyli osoby zmuszone do wdychania dymu nikotynowego przez wiele godzin. Wiadomo bowiem, że osoba, która towarzyszy wypaleniu 20 papierosów dziennie, sama "wypala" pięć.

 

Objawy raka płuc

  • Przewlekły kaszel(zwłaszcza poranny)

  • chrypka

  • duszność

  • krótki oddech ze świstem

  • złe samopoczucie

  • ogólne osłabienie

  • szybkie męczenie się

  • brak apetytu

  • nocne poty

  • kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej

  • nawracające zapalenia oskrzeli

  • odpluwanie żółto-białej wydzieliny

  • obecność krwi w plwocinie

Takie objawy są szczególnie podejrzane, gdy na zmianę nasilają się i ustępują. Ponieważ często towarzyszą "zwykłemu" przeziębieniu,bywają przez chorych lekceważone i leczone domowymi sposobami.

Trzeba jednak pamiętać, że dopiero spory guz może uciskać duże naczynia krwionośne śródpiersia (przestrzeni dzielącej prawe i lewe płuco) i powodować obrzęk szyi, twarzy. Kiedy zacznie uciskać nerwy, pojawi się ból barku. Bywa też, że guz uciska przełyk, utrudniając połykanie. Ale wtedy jest już zwykle za późno.

 

Rak płuc - rozpoznanie

 

Żeby rozpoznać raka płuca, najpierw wykonuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Osoby palące powinny wykonywać to badanie profilaktyczne raz w roku. Niestety, ta metoda diagnostyczna sprawdza się głównie przy stosunkowo dużych guzach, którym często towarzyszą już przerzuty do innych narządów - małe zmiany można przeoczyć, dlatego każde podejrzane miejsce widoczne na kliszy (nawet niewielki cień) powinno być wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.

Należy do nich m.in. laboratoryjne badanie plwociny. Niekiedy analiza ta pozwala wykryć komórki nowotworowe we wczesnym okresie rozwoju choroby, ale nie można dzięki niej ustalić precyzyjnie umiejscowienia raka. 

Z podejrzanych miejsc w płucach można też pobrać wycinki tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego - pod mikroskopem ocenia się, czy komórki są prawidłowe, czy nowotworowe.

 

Co to jest bronchoskopia?

 

Jest to badanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Choremu wprowadza się elastyczną rurkę ze światłowodem i za jego pomocą ogląda się wnętrze dróg oddechowych. Nie jest to badanie przyjemne,jednak za jego pomocą można dokładnie określić charakter zmiany ,a także pobrać wycinek guza .Po pobraniu próbki poddaje się specjalnej obróbce i ogląda pod mikroskopem. Jest to badanie histopatologiczne.

Zdarza się, że guz widoczny na zdjęciu rentgenowskim jest położony poza zasięgiem bronchoskopu, np. bliżej obwodu płuca. W takich przypadkach bronchoskopia nie daje możliwości pobrania próbek do badania histopatologicznego czyli postawienia ostatecznego rozpoznania. Konieczne wówczas staje się wykonanie torakotomii lub biopsji przez ścianę klatki piersiowej.

 

 

Co to jest torakotomia?

 

Jest to zabieg operacyjny, w czasie którego chirurg otwiera klatkę piersiową i ma możliwość obejrzenia płuca i podejrzanych miejsc oraz pobrania próbek do badania histopatologicznego i wycięcia chorych części płuca.

 

Co to jest bronchoskopia fluorescencyjna?

 

Podczas "zwykłej" bronchoskopii łatwo można przeoczyć raka in situ (zmiany niedostrzegalne gołym okiem, w najwcześniejszej postaci raka), który powoduje jedynie delikatne zmatowienie błony śluzowej. By uniknąć pomyłki, onkolodzy mogą skorzystać z niezwykle czułej metody diagnostycznej -bronchoskopii fluorescencyjnej. Dzięki niej w ponad 94 proc. przypadków rozpoznaje się raka płuc w początkowym stadium tworzenia.  Naukowcy odkryli, że oświetlone specjalnym światłem tkanki prawidłowe świecą inaczej niż te zmienione chorobowo. Zdrowe - świecą mocniej i emitują widmo o barwie zielonej. Do wprowadzonego do dróg oddechowych bronchoskopu podłączona jest bardzo czuła kamera, która rejestruje emitowaną fluorescencję, a cyfrowy analizator obrazu przetwarza to w obraz widoczny na monitorze. Miejsca słabiej świecące - a więc tkanki nowotworowe - widoczne są na ekranie w postaci rdzawo-czerwonych plam. Bronchoskopia fluorescencyjna przydaje się nie tylko do diagnostyki, ale także do nadzorowania postępów w leczeniu.

 

Leczenie raka płuc

 

Wybór terapii zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu (radioterapii) po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Czasem obie te metody stosuje się łącznie co pozwala ok. 30-40 proc. ciężko chorych przeżyć ponad rok.

Wybór terapii zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu (radioterapii) po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Czasem obie te metody stosuje się łącznie co pozwala ok. 30-40 proc. ciężko chorych przeżyć ponad rok.

 

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.