Tłuszczaki


Tłuszczak jest rodzajem guza o różnej wielkości i kształcie. Jest bezbolesny, przesuwalny, zbudowany  zazwyczaj z tkanki tłuszczowej otoczonej torebką łącznotkankową. Guzy te zaliczane są do nowotworów niezłośliwych . Przeważnie występują pojedynczo, lecz zdarzają się takie, które występują w większej ilości. Tłuszczaka najłatwiej rozpoznać, gdy umiejscowiony jest pod skórą. Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania tłuszczaka, choć podejrzewa się, że może on mieć związek z genami.

Tłuszczaki mogą powstać w każdym wieku, lecz najczęściej pojawiają się między 40 a 60 rokiem życia. Przynajmniej u jednej osoby na sto rozwija się to schorzenie. Mogą tworzyć się dosłownie wszędzie jednak najczęściej mamy do czynienia z tymi powstającymi pod skórą. Najczęściej występuje w okolicach ramion, pleców bądź klatki piersiowej. O tym, że posiadamy tłuszczaka dowiadujemy się najczęściej wyczuwając zgrubienie pod warstwą skóry, sporadycznie zdarza się, że tłuszczak, który umiejscowiony jest głębiej powoduje ucisk na nerw lub występuje np. na ścianie jelita i wówczas występują dodatkowe objawy typu drętwienia kończyny, której nerwy uciska lub w przypadku tłuszczaka na ścianie jelita może powodować ich niedrożność lub dolegliwości bólowe.

 

Sposoby leczenia

 

Tłuszczaki usuwa się operacyjne.Tę formę leczenia podejmuje się najczęściej, gdy nadmiernie się rozrasta lub gdy zachowuje się w sposób nietypowy, co może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne. Tego typu narośla usuwane są również w przypadku, gdy pojawiając się pod skórą tworzą defekt kosmetyczny, np. jeśli występują na odsłoniętej części ciała.

 

Objawy tłuszczaka

 

Tłuszczak to wolno rosnące zgrubienie składające się głównie z tkanki tłuszczowej. Nie jest rakiem i w zasadzie nie jest szkodliwy dla zdrowia. Leczenie podejmuje się, gdy staje się on uciążliwy dla właściciela, powoduje defekt kosmetyczny lub są podejrzenia, że dzieje się z nim coś niewłaściwego.

Tłuszczaki najczęściej położone są pod skórą i nie dają same w sobie jakiś uciążliwych dolegliwości. Najczęściej występują na szyi, ramionach, plecach, brzuchu lub udach. Rozpoznamy je po tym, że pod skóra tworzy się miękkie, wodniste zgrubienie, które pod wpływem nacisku palca zmienia swoje położenie oraz kształt. Wielkości tłuszczaka mogą być rozmaite począwszy od mniejszych niż jeden centymetr do takich, których rozmiar przekracza nawet kilkanaście centymetrów. Nowo powstałe zgrubienie jest z reguły bezbolesne i wolno rosnące. Guzy tłuszczaka pojawiają się najczęściej, jako pojedyncze, co nie oznacza, że nie mogą występować w większych skupiskach.

Tłuszczaki występujące pod skórą nie powodują żadnych istotnych problemów zdrowotnych. Skóra nad zgrubieniem nie jest zmieniona zapalnie, brak zaczerwień oraz bolesności. Najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza jest widoczność dodatkowej masy gołym okiem, co może powodować problem natury estetycznej. Obecność tłuszczaka nie wpływa na ogólny stan zdrowia, nie ma gorączki lub złego samopoczucia .

 

Jak i dlaczego powstają?

 

Tłuszczak jest niegroźną formą łagodnego nowotworu, który najczęściej występuje pod skóra. Torebka łącznotkankowa, która go pokrywa jest typowa dla nowotworów łagodnych. Występuje on w formie guza i poza swoją obecnością nie stanowi dla naszego zdrowia, żadnego zagrożenia, choć w przypadku jego wykrycia należy pokazać go lekarzowi. Z jednej prostej przyczyny, jeśli zaistnieje konieczność wycięcia np. z powodu nieestetycznego wyglądu, wówczas łatwiej zabieg wykonać, kiedy guzek ten jest małych rozmiarów. Kolejnym atutem może być wielkość blizny, im szybciej pozbędziemy się problemu tym mniejsza blizna.

Przyczyna powstawania tłuszczków nie jest znana. Jeśli w rodzinie były już przypadki tłuszczaka lub nadal są, bo przecież zmiana nie zawsze musi być wycinana to zaliczeni jesteśmy do grupy osób o zwiększonej podatności na wstępowanie tłuszczaków.

 

Jak się pozbyć tłuszczaka?

 

Tłuszczaki są formą łagodnego nowotworu i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Powstała tkanka tłuszczowa otoczona jest torebką łącznotkankową, co wpływa na to, że tłuszczak nie powoduje przerzutów oraz nawrotów.  Jednakże mimo znikomego zagrożenia to lekarz powinien obejrzeć i zdiagnozować, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. To, co nam może się wydawać łagodną i niegroźną zmianą, w rzeczywistości może być np. tłuszczakomięsakiem, który nie jest już zaliczany do nowotworów łagodnych tylko złośliwych.

 

Kiedy należy tłuszczaka usuwać?

 

Im mniejszy guz tym łatwiej go usunąć, blizny pooperacyjne są mniejsze. Istnieje kilka typowych wskazań, które kwalifikują nas do zabiegu usunięcia np. rozmiar (zaleca się usuwanie tłuszczaka mającego więcej niż pięć centymetrów) lub kiedy tłuszczak jest objawowy (np. uciska na nerw powodując różnego rodzaju dysfunkcje). Kolejnymi wskazaniami są oczywiście względy estetyczne (czasami umiejscowienie tłuszczaka jest ciężkie do zaakceptowania dla samego pacjenta) lub podejrzenie, że guz może mieć złośliwy charakter i np. być tłuszczakomięsakiem.
 

To, jak będzie przebiegał nasz powrót do zdrowia po pozbyciu się tego niegroźnego guzka uzależnione jest przede wszystkim od metody jego usunięcia. Najczęściej wybieraną metodą jest po prostu chirurgiczne usunięcie. Wycięcie tłuszczaka nie wymaga hospitalizacji, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym a my przychodzimy tylko na ok. godzinę czasu, po czym możemy wracać do domu. Jeśli guzki te występują w grupie, jest ich więcej niż jeden, wówczas zabieg wykonywany może być w narkozie i wtedy przynajmniej jeden dzień powinniśmy zostać pod kontrolą lekarską. Po ok. tygodniu po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, podczas której usunięte zostaną szwy.

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.