USG tarczycy


Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. Jest to badanie szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Na tej stronie dowiesz się, jak przebiega USG tarczycy, jakie są wskazania do jego wykonania i jakie choroby można rozpoznać dzięki temu badaniu.

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Lekarz ocenia wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdza, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.

Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany zleca wykonanie biopsji tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do histopatopatologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od złośliwych (raka tarczycy).

 

Wskazania do badania

 

Lekarz zleca USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności lub niedoczynności tarczycy). Badanie wykonuje się też w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.

 

Jak się przygotować do badania?

 

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także badania poziomu hormonów tarczycy, pacjent powinien mieć ich wyniki przy sobie.

 

Na czym polega badanie?

 

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Trwa zazwyczaj kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. Wynik przekazuje się w formie opisu, do którego dołącza się wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

 

Wyniki badania

 

Objętość tarczycy powinna wynosić maksymalnie 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Przekroczenie tej normy sugeruje, że doszło do rozwoju wola tarczycy. Jeśli badanie wskazuje na jednolite powiększenie tarczycy, mamy do czynienia z wolem miąższowym. Natomiast jeśli w miąższu tarczycy pojawiają się pojedyncze guzki lub też wiele guzków, mowa o wolu guzkowym.

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.