Diagnostyka i leczenie hemoroidów


Guzki krwawnicze (hemoroidy) to gąbczaste, wypełnione krwią uwypuklenia leżące w kanale odbytu. Około 80 % wszystkich ludzi po 30 roku życia cierpi co najmniej raz w ciągu swojego życia z powodu guzków krwawniczych.


Chorobę hemoroidalną charakteryzują takie dolegliwości jak:

  • podrażnienie śluzówki i wydzielina, które często prowadzą do stanów zapalnych odbytu;

  • śladowe ilości krwi widoczne podczas wypróżniania (na papierze toaletowym);

  • uczucie niepełnej defekacji;

  • wypadanie guzka (czasem), który możemy wyczuć w okolicy odbytu

  • niekiedy żylaki odbytu pozostają poza odbytem - w takiej sytuacji konieczna jest operacja.

  • Krwawienie(sączenie)

  • Swiąd i obecnosc ran w obrębie szpary pośladkowej

 


W trakcie badania per rectum lub rektoskopii możemy rozpoznać 4 stadia zaawansowania hemoroidów od I do IV stopnia.

 

 

 

Hemoroidy - przyczyny powstawania

  • siedzący tryb życia
  • brak aktywności fizycznej
  • uprawianie niektórych sportów np.kolarstwa
  • nieprawidłowa dieta
  • otyłość
  • picie małej ilości płynów
  • ciąża i związane z nią zmiany hormonalne

 

Współczesne leczenie hemoroidów polega na stosowaniu metod małoinwazyjnych. Podobna tendencja obserwowana jest w nowoczesnej flebologii w leczeniu niewydolności żylnej, gdzie stopniowo wypierane są klasyczne metody chirurgiczne.

 

Ponizej przedstawimy Państwu kilka najczęściej stosowanych metod leczenia.  Decyzję, która z nich będzie dla danej osoby najbardziej odpowiednia ,podejmuje lekarz w porozumieniu z Pacjentem podczas wizyty kwalifikacyjnej na podstawie wyników badań i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta


 

Skleroterapia

metoda przeznaczona głównie dla małych hemoroidów. Pod śluzówkę powiększonego guzka podaje się zastrzyk,który zawiera piankę powodującą zakrzep w miejscu podania. Następnie guzek odpada. W trakcie 2-3 dni od wykonania zabiegu może wystąpić małe krwawienie z odbytu, które samo ustępuje.

---

 

Opaskowanie żylaków odbytu metodą Barrona

Jest to małoinwazyjna, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia hemoroidów wykonywana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym .Polega na założeniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego, co doprowadza do jego martwicy i oddzielenia się od podstawy tworzącego go żylnego ciała jamistego.Pobyt w klinice zwykle trwa kilka godzin. Powrót do pracy i innej aktywności możliwy jest po 2 – 3 dniach, choć ten czas może różnić się w zależności od indywidualnej wrażliwości na ból.

Skuteczność metody Barrona w leczeniu guzków krwawniczych można ocenić na około 80-90 procent dla żylaków I,II i III stopnia.

 

Na czym polega zabieg?

Wybrany guzek krwawniczy zostaje dokładnie oceniony w badaniu anoskopowym. Następnie zakłada się gumowy pierścień na podstawę guzka za pomocą specjalnego przyrządu – aplikatora, składającego się z cylindra, na którym założone są podwiązki. Po wyborze guzka przeznaczonego do podwiązania wciąga się błonę śluzową do cylindra, a następnie zsuwa się podwiązki na szypułę guzka.

Oddzielenie się niedokrwionego żylaka odbytu od jego podstawy trwa zwykle 10 do 16 dni.W trakcie jednego zabiegu możliwe jest założenie gumowych opasek na wszystkie żylaki odbytu. Jednakże w większości przypadków zabiegi wykonuje się oddzielnie, usuwając jeden guzek krwawniczy. Kolejne guzki są usuwane w odstępach 3 do 4 tygodni.Zmniejszamy w ten sposób ryzyko powikłań np. wystąpienie martwicy,bólu pozabiegowego czy stanu zapalnego.

Większość chorych leczonych metodą Barrona odczuwa po zabiegu wrażenie pełności w kanale odbytu do chwili odpadnięcia niedokrwionego guzka. Dyskomfort ten nie wymaga leczenia, z wyjątkiem zapobiegania występowaniu zaparć po zabiegu.

Ból związany z leczeniem hemoroidów metoda Barrona jest podawany przez około 8 procent chorych. Krwawienie występuje w 3 procentach przypadków. Tworzenie się zakrzepów w podwiązanej części żylaka dotyczy 1,5 procenta chorych. Poważne powikłania infekcyjne dotyczą 0,1 procenta chorych.

 

U niektórych chorych zabieg powinien być powtórzony. W przypadku nawrotu choroby należy zastosować leczenie operacyjne.


Przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia żylaków odbytu metodą Barrona jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Zabieg może być wykonany po ustąpieniu stanu zapalnego. Do przeciwwskazań względnych zalicza się żylaki odbytu IV stopnia oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów.

---

 

Operacja żylaków odbytu metodą klasyczną

Klasyczna operacja (tzw. operacja Milligan-Morgan) polega na wycięciu chorobowo zmienionych guzków krwawniczych.

Zabieg przeprowadzany jest przeważnie w znieczuleniu podpajęczynówkowym wykonywanym przez lekarza anestezjologa. Pobyt w klinice zwykle trwa 3-5 dni. Do 2 tygodni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a ranę należy codziennie przemywać roztworem Octeniseptu.

Szwy usuwane są w 7 dobie po zabiegu.

---

 

Laserowe usuwanie hemoroidów

Zabieg laserowego usuwania hemoroidów polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. Absorbowane światło laserowe niszczy naczynia hemoroidalne, obkurczając jednocześnie otaczającą tkankę łączną. Proces kurczenia poduszki hemoroidalnej po zabiegu laserowym trwa do 4-6 tygodni.Bezpośrednio po zabiegu pacjenci odczuwają ogromną poprawę. Celem zabiegu jest przywrócenie naturalnej anatomii z zamknięciem naczynek zasilających guzek krwawniczy.

Zabiegi laserowe usuwania hemoroidów posiadają wiele zalet, należą do nich m.in.:

  • znikomy dyskomfort w czasie zabiegu

  • brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu

  • niskie ryzyko powikłań

  • tryb ambulatoryjny procedury, zabieg szybki, bez konieczności pobytu w szpitalu

  • możliwość szybkiego powrotu do codziennych zajęć

  • możliwość łączenia metody z innymi typami zabiegów

 

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.