FIZJOTERAPIA


 DIAGNOSTYKA I LECZENIE ZABURZEŃ NARZĄDU ŻUCIA

mgr fizjoterapii Zbiniew Nowosad

Chiropraktyk

terapeuta manualny i naturopata

Choć większość osób kojarzy słowo "fizjoterapeuta" z bólami pleców, kolan czy barków, to także mięśnie układu stomatognatycznego (czyli obszaru wokół szyi, głowy, twarzy, szczęki, żuchwy, policzków) mogą wymagać masażu i relaksacji.Czesto zdarza się, że mimo odczuwanego bólu w konkretnym obszarze źródło dolegliwości znajduje się zupełnie gdzie indziej. Np zaciskając (nawet nieświadomie )zęby -zwiększamy napięcie mięśni co w efekcie daje silne bóle głowy albo szumy uszne.Pacjent cierpi chodząc od lekarza do lekarza ,a przyczyna znajduje się w zupełnie innym miejscu.

Bruksizm - choroba o podłożu psychologicznym 

Bruksizm  polega na zaciskaniu zębów lub nawykowym zgrzytaniu zębami. Może powodować zmiany w stawach skroniowo - żuchwowych, a nawet bóle głowy. Nie jest to zjawisko zagrażające życiu, jednak wpływa na jego jakość, głównie poprzez destrukcję uzębienia.  Jest to coraz powszechniejszy problem społeczny.  Wysoki poziom stresu prowadzi do napięcia ciała i zamkniętej pozycji, co skutkuje wzmożonym napięciem mięśniowym i rozwijaniem różnego rodzaju dysfunkcji, a w efekcie – bólem. Starte  zęby są bardziej narażone na próchnicę i nadwrażliwość. Estetyka uśmiechu również ulega pogorszeniu.

Uważa się, że choroba ma podłoże psychologiczne i zależy od stanu napięcia lub sytuacji stresowych.

Bruksizm jest chorobą psychosomatyczną.

Najczęściej dotyka osoby o wysokim poziomie napięcia emocjonalnego z tendencją do zachowań rywalizacyjnych lub z wysokim poziomem ambicji. Osoby z bruksizmem na ogół sypiają dobrze, jednak to ich partnerzy mogą mieć problemy ze snem ze względu na dźwięk zgrzytania zębów.

W leczeniu istotne jest holistyczne podejście, polegające na jednoczesnym rozwiązaniu problemu na różnych płaszczyznach.Wskazana jest współpraca stomatologa,neurologa,psychologa i fizjoterapeuty. Istotną rolę odgrywa psychoterapia, redukująca przyczyny stresu, Czasami konieczne stają się szyny relaksacyjne. Dopiero eliminacja wszystkich źródeł problemu pozwala na przywrócenie właściwego napięcia mięśniowego i zatrzymanie procesu nadmiernego zużycia zębów.

 

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Na pierwszej konsultacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad , testy kliniczne oraz ustalany jest plan dalszego leczenia. Specjalista ma do dyspozycji różne metody, by rozluźnić napięte mięśnie np.terapię manualną czy uciskową mobilizację krążka stawowego oraz tkanek miękkich. Często używa się również kinesiotapingu. Dobre efekty przynosi również fizykoterapia oraz laser.

Często konieczna jest rehabilitacja całej głowy, kręgosłupa, miednicy, a nawet korekta postawy ciała. Rehabilitacja stomatologiczna uzupełnia także leczenie ortodontyczne i protetyczne, dążąc do przywrócenia pełnej sprawności narządu żucia.

Praca z fizjoterapeutą w gabinecie jest kluczowa ale  samodzielnie wykonywane ćwiczenia w domu mają również duże znaczenie. Pacjent otrzymuje od fizjoterapeuty instrukcje, jak rehabilitować swoje mięśnie w zaciszu własnego domu.

 

 Warto skonsultować się z fizjoterapeutą stomatologicznym jeżeli masz następujące objawy:

  • bóle głowy i szyi;

  • migrenopodobne bóle głowy;

  • nadwrażliwość zębów;

  • trzaski i skoki oraz ograniczona ruchomość w stawach skroniowo-żuchwowych ;

  • szczękościsk;

  • ból w okolicach skroni, szczęki i żuchwy;

  • ból w "zdrowych" zębach;

  • ból za gałką oczną;

  • szumy, piski oraz bóle uszu;

  • trudności w połykaniu - uczucie „guli w gardle”;

  • nawracające stany zapalne i bóle uszu.

 

Wizytą w gabinecie fizjoterapeuty stomatologicznego powinni się zainteresować zwłaszcza pacjenci, którzy doświadczyli urazów kręgosłupa lub głowy (np. w wyniku wypadku samochodowego), a także ci, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne na stawach skroniowo-żuchwowych. Również nawyki takie jak gryzienie warg, policzków lub paznokci czy nawykowe żucie gumy mogą być wskazaniem do konsultacji.

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.