Fizjoterapia stomatologiczna


Zadzwoń i umów się na wizytę: tel. 692 451 306

Nierzadko zdarza się, że mimo odczuwanego bólu w konkretnym obszarze, źródło dolegliwości znajduje się zupełnie gdzieś indziej. Takie sytuacje mają miejsce także w dziedzinie stomatologii. Przykładem tego jest bruksizm (zgrzytanie zębami) oraz nadmierne zaciskanie zębów – zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu – które mogą prowadzić do nadmiernego zużycia zębów, a następnie do zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym, objawiających się bólami, trzaskami oraz utrudnieniami w otwieraniu i zamykaniu ust.

Jeśli doświadczasz następujących objawów, warto skonsultować się z fizjoterapeutą stomatologicznym:

 • bóle głowy i szyi;
 • migrenopodobne bóle głowy;
 • nadwrażliwość zębów;
 • trzaski i skoki w stawach skroniowo-żuchwowych, oraz ograniczona ruchomość;
 • szczękościsk;
 • ból w okolicach skroni, szczęki i żuchwy;
 • ból w "zdrowych" zębach;
 • ból za gałką oczną;
 • szumy, piski oraz bóle uszu;
 • trudności w połykaniu - uczucie „guli w gardle”;
 • nawracające stany zapalne i bóle uszu.

W przypadku występowania takich objawów, oprócz konsultacji z lekarzem rodzinnym czy neurologiem, warto także skonsultować się ze stomatologiem. Ten ostatni może z kolei polecić wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego. Często to właśnie terapia manualna może przynieść ulgę i złagodzić uciążliwe objawy.

Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ zaburzenia układu ruchowego narządu żucia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, wady zgryzu, wady rozwojowe twarzy, trudności w przeżuwaniu pokarmów czy nawet nadmierne zużycie zębów.

Współcześnie coraz więcej pacjentów potrzebuje pomocy po nieudanych zabiegach ortodontycznych lub protetycznych, które mogą skutkować zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi.

Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to forma terapii manualnej, mającej na celu rozluźnienie obszaru narządu żucia oraz przywrócenie prawidłowej fizjologicznej ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych. Jednak zabiegi te dotyczą nie tylko żuchwy i szczęki. Często konieczna jest rehabilitacja całej głowy, kręgosłupa, miednicy, a nawet korekta postawy ciała. Rehabilitacja stomatologiczna uzupełnia także leczenie ortodontyczne i protetyczne, dążąc do przywrócenia pełnej sprawności narządu żucia.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Na pierwszej konsultacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz testy kliniczne, na podstawie których opracowywany jest plan dalszego leczenia. Specjalista ma do dyspozycji różne metody, by rozluźnić napięte mięśnie, włączając terapię manualną, uciskową mobilizację krążka stawowego oraz tkanek miękkich. Często używa się również kinesiotapingu. Skuteczne efekty przynosi również fizykoterapia, w tym pole magnetyczne (wyposażeni w nowoczesny sprzęt Viofor) oraz laser (Smart X firmy Lasotronix).

Praca z fizjoterapeutą w gabinecie jest kluczowa, ale także samodzielnie wykonywane ćwiczenia w domu mają duże znaczenie. Pacjent otrzymuje od fizjoterapeuty instrukcje, jak rehabilitować swoje mięśnie w zaciszu własnego domu.

Leczenie bruksizmu a fizjoterapia stomatologiczna

Bruksizm to patologiczne zaciskanie i zgrzytanie zębami, które może występować zarówno w nocy, podczas snu, jak i w ciągu dnia. Jest to coraz powszechniejszy problem społeczny. Jego przyczynami są głównie wady zgryzu, braki w uzębieniu, refluks żołądkowy oraz stres. Wysoki poziom stresu prowadzi do napięcia ciała i zamkniętej pozycji, co skutkuje wzmożonym napięciem mięśniowym i rozwijaniem różnego rodzaju dysfunkcji, a w efekcie – bólem.

Aby uniknąć nadmiernego zużycia zębów, warto skonsultować się z fizjoterapeutą stomatologicznym. Zużyte zęby są bardziej narażone na próchnicę i nadwrażliwość. Estetyka uśmiechu również znacząco ucierpia. Na szczęście we współpracy stomatologa, specjalisty od fizjoterapii oraz psychologa można temu zapobiec.

W leczeniu bruksizmu istotne jest holistyczne podejście, polegające na jednoczesnym rozwiązaniu problemu na różnych płaszczyznach. Istotną rolę odgrywa psychoterapia, redukująca przyczyny stresu, a czasami konieczne stają się szyny relaksacyjne. Dopiero eliminacja wszystkich źródeł problemu pozwala na przywrócenie właściwego napięcia mięśniowego i zatrzymanie procesu nadmiernego zużycia zębów.

Fizjoterapia w stomatologii – dla kogo jest pomocna?

Wizytą w gabinecie fizjoterapeuty stomatologicznego powinni się zainteresować zwłaszcza pacjenci, którzy doświadczyli urazów kręgosłupa lub głowy (np. w wyniku wypadku samochodowego), a także ci, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne na stawach skroniowo-żuchwowych. Również nawyki jak gryzienie warg, policzków lub paznokci czy nawykowe żucie gumy do żucia mogą być wskazaniem do konsultacji. Pacjenci gabinetów stomatologicznych, którzy zmagają się z patologicznym zgrzytaniem i mimowolnym zaciskaniem zębów (bruksizmem), również mogą skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Choć większość osób kojarzy słowo "fizjoterapeuta" z bólami pleców, kolan czy barków, to także mięśnie układu stomatognatycznego (czyli obszaru wokół szyi, głowy, twarzy, szczęki, żuchwy, policzków) mogą wymagać masażu i relaksacji. Przyczyny wielu dolegliwości, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z napięciem mięśni, takich jak bóle głowy, szumy uszne czy szczękościsk, mogą być rozpoznane i złagodzone przez fizjoterapeutę stomatologicznego, który stosuje spersonalizowane techniki terapii manualnej dostosowane do potrzeb pacjenta.

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.